Program leczenia uzależnień, po spełnieniu warunków przyjęcia, podzielony jest na etapy dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Etap wstępny – Obserwator
Etap II – Motywacyjny
Etap II – Pracy podstawowej
Etap III – Pracy pogłębionej
Etap IV – Samorealizacji
Na każdym z etapów programu leczenia uzależnień, w tym leczenia narkomanii, są jasno określone i sprecyzowane zadania i cele jakie ma do osiągnięcia pacjent. Określone są też przywileje jakie mu przysługują oraz funkcje jakie może pełnić.
W człowieku zachodzi wielostronna zmiana, czyli rozwojowy proces uczenia się. Każdy etap oznacza przyrost zmian.
Dlatego też wyznacznikiem etapów programu leczenia uzależnień są przyrosty wiedzy i umiejętności.
Podział na etapy pozwala na stopniowe uzyskanie wglądu w siebie. Ponadto uświadomienie sobie swoich możliwości, ale także ograniczeń. Etapy leczenia narkomanii skonstruowane są w taki sposób, aby podnieść poczucie własnej wartości oraz odkrywanie
i podtrzymywanie wiary w samego siebie .
Terapia uzależnień realizowana jest między innymi przez udział w psychoterapii grupowej.
Na każdym z etapów odbywają się zajęcia w odpowiednich grupach terapeutycznych, tj :
• Grupa motywacyjna,
• Grupa Indywidualnych Planów Terapii,
• Psychorysunek,
• Warsztat Pierwsza Pomoc Przedmedyczna,
• Warsztaty i edukacja zdrowotna – zajęcia z profilaktyki HIV/AIDS i HCV;
• Warsztat Komunikacji i Otwartości,
• Trening Pamięci,
• Trening Asertywności,
• Grupa Radzenia sobie ze Złością,
• Grupa Opiekunów,
• Grupa Zarząd Społeczności,
• Warsztat Radzenia Sobie z Emocjami,
• Warsztat Nawroty w Uzależnieniach
• Warsztat „WgDialog motywującyląd w Siebie”
Każdy z pacjentów oprócz terapii grupowej bierze udział w terapii indywidualnej. Dlatego też każdy ma swojego indywidualnego terapeutę prowadzącego.
„Plany Leczenia Uzależnień” opracowywane są po sześciotygodniowym procesie diagnostycznym przy współpracy terapeuty oraz pacjenta. Co miesiąc odbywa się terapia grupowa na której to grupie wszyscy pacjenci indywidualni pracujący z danym terapeutą. Omawiają oni realizowanie przez siebie cele terapeutyczne oraz otrzymują oni informacje zwrotne od członków grupy i terapeuty. Ponadto terapeuta we współpracy z pacjentem co kwartał sporządzają aktualizację „Indywidualnego Planu-Terapia Uzależnień”.
1. Zmierzać do wykształcenia w pacjencie umiejętności utrzymywania trwałej abstynencji narkotykowej poprzez radzenie sobie
z objawami choroby.
2. Koncentrować się na źródłach choroby, to znaczy na bolesnych emocjach i negatywnych postawach warunkujących uzależnienie.
3. Przygotować pacjentów do satysfakcjonującego życia w naturalnym otoczeniu społecznym po ukończonej terapii .
Celem terapii uzależnień jest przygotowanie pacjentów do życia w możliwym do osiągnięcia dobrostanie. Bez używania narkotyków
i bez innych zachowań o autodestrukcyjnym charakterze.
Podstawową metodą programu leczenia uzależnień w tym leczenia narkomanii stosowaną w naszym ośrodku jest
metoda społeczności terapeutycznej.
Wywoływanie pożądanych zmian u pacjenta możliwe jest dzięki wytworzeniu poczucia przynależności do grupy. Członkowie grupy mają podobny cel czyli wyleczenie się. Walorem tego programu leczenia narkomanii jest możliwość odwołania się w pracy z pacjentem do autentycznych przeżyć i doświadczeń. Można powiedzieć że w społeczności terapeutycznej wszystko jest terapią.
Na przykad proste czynności codzienne są dla pacjentów źródłem wiedzy na swój temat. Ponadto kontakty interpersonalne stają się najlepszą szkołą społecznego uczenia się.
W podejściu tym dąży się do wprowadzenia zmian w wymiarze funkcjonowania psychologicznego i społecznego:
-w wymiarze psychologicznym celem oddziaływań jest przyjęcie przez pacjenta nowej tożsamości poprzez zmianę negatywnych wzorów;
-w wymiarze społecznym nacisk kładziony jest na rozwijanie odpowiedzialności i zmianę stylu życia.
Dlatego też pomyślna integracja zmian w obu wymiarach stanowi warunek powrotu do zdrowia.
W pracy z terapeutycznej bardzo często wykorzystujemy elementy psychoterapii poznawczo – behawioralnej.
Terapie behawioralno – poznawcze są skuteczne w leczeniu wielu zaburzeń. Są to: depresje, zaburzenia lękowe, zaburzenia odżywiania, uzależnienie od substancji i czynności. Nasi pacjenci bowiem bardzo często oprócz uzależnienia od narkotyków borykają się z innymi problemami. Psychoterapia poznawczo – behawioralna ukierunkowana jest na zmianę sposobów myślenia, odczuwania i zachowania się. Bardzo często jest pomocna w rozwiązaniu problemów oraz formułowaniu celów na przyszłość. Dodatkowo pomaga w przezwyciężaniu przeszkód w realizowaniu celów.
Dialog motywujący jako jest metodą rozmowy służącą do wydobywania z rozmówcy jego wewnętrznej motywacji do wprowadzenia
zmian w życiu.
W pracy z naszymi pacjentami, bardzo często odwołujemy się do jego założeń i technik. Jest to zdolność odczuwania stanów psychicznych pacjentów oraz umiejętność przyjęcia ich sposobu myślenia .
W swojej pracy staramy sie wydobywać argumenty za wprowadzeniem zmiany od samego pacjenta. Zgodnie z przekonaniem twórców koncepcji motywacja nie może być jednak „zainstalowana” przez kogokolwiek, ale może zostać tylko „wydobyta” z pacjenta. W procesie terapii uzależnień zmianę w życiu można podzielić na fazy. Zmiana fazy ma charakter cykliczny, zaś powrót do zachowań
problemowych (faza nawrotu) jest regułą nie wyjątkiem.
Faza nawrotu jest okazją do nauki i przestaje być traktowana jako porażka. Aby nasza pomoc była skuteczna musi zostać odpowiednio dobrana do fazy procesu zmian, w której znajduje się pacjent. Nasz ośrodek leczenia uzależnień jest ośrodkiem dla osób dorosłych.
Jedną z form oddziaływań terapeutycznych jest więc ergoterapia (terapia poprzez pracę) rozumiana jako model leczenia narkomanii. W normalnym życiu człowieka dorosłego praca bowiem stanowi jedną z codziennych form aktywności. W społeczności terapeutycznej jest podobnie.
Na początku pobytu w ośrodku pozwala ona na oderwanie się od myśli i skojarzeń związanych z przeszłością. Na terenie ośrodka praca rozumiana jest jako prace, które umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie naszego wspólnego domu. Praca w ogrodzie, praca w kuchni, sprzątanie, naprawy.Podstawowym celem zadań związanych z pracą jest uruchomienie u pracującego istotnej zmiany indywidualnych postaw, zachowań i wartości.
Sposób w jaki ktoś pracuje, bardzo często dużo mówi o nim samym. Praca i życie osobiste są nierozłączne. Trudności z pracą
i wydajnością są ważnym wskaźnikiem problemów osobistych. A sukcesy odniesione w pracy to także sukcesy osobiste danego człowieka.
Jednym z istotnych elementów terapii uzależnień jest ukazanie pacjentowi, że życie jest pełne zadań i trudności które trzeba pokonać. Dlatego też staramy się w naszym ośrodku leczenia uzależnień organizować zajęcia plastyczne oraz muzyczne.
Aktywność twórcza przekształca złe nawyki spędzania czasu. Pomaga osiągać równowagę i jest dobrym sposobem samorealizacji,
oraz jest okazją na wspólne spędzanie czasu. Bez twórczości realizowanej w codziennej aktywności trudno człowiekowi znaleźć przyjemności w życiu i jednocześnie rozwijać się. Trudno więc wziąć odpowiedzialności za swoje życie i stać się jego świadomym autorem.
W tym właśnie tkwi różnica między człowiekiem trzeźwym i twórczym a uzależnionym i nietwórczym. Z tego powodu życie osoby twórczej jest aktywne, pozbawione monotonii, bogate, wartościowe i barwne.
Wspomaganie wyzwalania potencjału twórczego naszych pacjentów jest także wyzwalaniem radości towarzyszącej odkrywaniu nowych dróg. Dlatego też bez twórczego życia nie sposób doświadczać pełni radości życia, zadziwienia, zaciekawienia, nie sposób oddać się refleksjom.
Systematyczne i regularne zajęcia sportowe mają na celu poprawić kondycję fizyczną, jak i sprawność całego organizmu.
Wychodzimy z założenia „ w zdrowym ciele – zdrowy duch”. Szczególnie na początku leczenia pacjenci często borykają się
z nadmiarem napięcia, które warto wykorzystać w naturalny sposób. Sport jest doskonałym i konstruktywnym narzędziem dla rozładowania emocji. Ponadto sport uczy cierpliwości, koncentracji, a wszelkie sporty grupowe pomagają w kontaktach z innymi,
sprzyjają kształtowaniu i uczą postaw współpracy zespołowej. Gramy w piłkę nożną. Co roku uczestniczymy w rozgrywkach piłki halowej w Czersku.
Na terenie ośrodka gramy w siatkówkę, koszykówkę, tenis stołowy.
Bieganie i jazda na rowerze są również aktywnościami sportowymi, które często wybierane są jako forma ruchu przez naszych pacjentów.
Okoliczne lasy są dla tych dyscyplin dobrym otoczeniem , a obcowanie z naturą dobrze wpływa na psychofizyczne funkcjonowanie naszych pacjentów.
Zajęcia na siłowni to kolejna forma aktywności pomagająca kształtować nie tylko cenne cechy charakteru, ale także poprawiająca zewnętrzny wizerunek. Do dyspozycji pacjentów jest także spół bilardowy oraz stół do ping-ponga.
Poprzez wspólne wyjazdy i obozy terapeutyczne chcemy pokazać naszym pacjentom że budujemy wspólnotę i poczucie
wzajemnej akceptacji. Wspólne wyjazdy bardzo często pomagają przełamać bariery i lęk.
Wyjazdy są formą aktywnej rehabilitacji połączonej z wypoczynkiem. W dużej większości to sami pacjenci organizują swój wypoczynek
oraz liczne aktywności i zabawy podczas jego trwania.
Współpraca z rodziną i odbudowywanie relacji rodzinnych jest ważnym czynnikiem leczącym dla naszych pacjentów. Wiemy jak ważne jest dla nich wsparcie i akceptacja najbliższych im osób. Dlatego co dwa miesiące odbywają się w naszym ośrodku zjazdy rodzin, połączone z edukacją dla rodzin.
W trakcie zjazdów w ramach indywidualnych potrzeb odbywają się także spotkania terapeuta – pacjent – członkowie rodziny.